I Komunia święta 2014

W 4 Niedzielę Wielkanocną 11 maja br., w naszej Parafii szesnaścioro Dzieci przyjęło po raz pierwszy Komunię świętą. Uroczystość rozpoczęła się przed kościołem św. Barbary powitaniem przez ks. Proboszcza.

Dzieci odświętnie ubrane poprosiły swoich Rodziców o błogosławieństwo, a następnie przy śpiewie: ‘Oto jest dzień…’ weszły procesyjnie do świątyni. Na początku Mszy św. Rodzice zapewniając o przygotowaniu Dzieci poprosili ks. Proboszcza o udzielenie Pierwszej Komunii ich Dzieciom podczas tej Mszy św.

Rodzice i dzieci czynnie angażowali się w Liturgię Słowa. Ks. Proboszcz w dialogowanym kazaniu z Dziećmi pytał, kto to jest Pasterz i czym się zajmuje. Dzieci odpowiadając powiedziały, że opiekuje się i karmi swoją owczarnię. Tym Dobrym Pasterzem jest sam Pan Jezus, zatroskany, by jego owczarnia miała dobre pożywienie, a jest nim Słowo Boże i Ciało Chrystusa. Owieczka odłączona od Pasterza może się zagubić w życiu i pobłądzić. W modlitwie wiernych Dzieci przedstawiały Bogu różne intencje, w których modliła się cała wspólnota.

Rozpoczynając drugą część Mszy św. dzieci w procesji z darami przyniosły winogrona świecę, nowy obrus na ołtarz oraz chleb i wino, które Jezus przemienia podczas Eucharystii w Swoje Ciało i Krew. Pięknie przystrojony kościół i śpiewy dziecięce pomagały wszystkim w modlitwie i oddawaniu chwały Bogu. Dzieci w postawie klęczącej przyjmowały po raz pierwszy Komunię świętą pod postacią chleba. A na dziękczynienie chwaliły Boga pieśnią ‘Tobie chór Aniołów śpiewa nową pieśń…’

Po Komunii wspólnie odmówiono Litanię Loretańską do NMP w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Niedziela ta jest nazwana Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczynającą Tydzień Modlitw o powołania do służby Bożej w życiu kapłańskim, zakonnym. Następnie Rodzice podziękowali ks. Proboszczowi i Paniom przygotowującym tę uroczystość wręczając kwiaty. Pani Edyta Chimiak - wychowawczyni i nauczyciel tych Dziećmi przez 3 lata w Polskiej Szkole Sobotniej w Mansfield, pani Hanna Herda - katechetka prowadząca przygotowanie religijne i pani Aleksandra Komar dbająca o oprawę muzyczną tej uroczystości.

Na zakończenie ks. Proboszcz zachęcił, by pierwsze brawa były dla Pana Jezusa, kolejne dla Rodziców za przekazany dar życia ich Dzieci i troskę o religijne ich wychowanie, kolejne dla nauczycieli, którzy przygotowali to radosne wydarzenie. Po błogosławieństwie i odśpiewaniu: ‘Jest zakątek na tej ziemi…’ pani fotograf zrobiła pamiątkowe zdjęcie Pierwszokomunijne.